KREDI ERKEN KAPATMA CEZASI HESAPLA
Kredi Erken Kapatma Cezası Ne Kadar? Kredi Erken Kapatmak İstiyorsanız Öncelikle Cezasını Bilmeniz Gerekiyor. Kredi Erken Kapatma Cezasını Öğrenmek İçin Bu Hesaplama Aracımızı Kullanabilirsiniz.
ÖDEME TUTARI
:
KALAN VADE
:
1-36 AY
36+ AY

      Konut kredisi haricindeki kredi türlerinde erken ödeme durumunda kredi kapatma cezası alınmamaktadır.

      Kredi erken kapatma cezası nedir sorusuna yanıt arayan kişiler için, kredi erken kapatma cezasının sadece konut kredilerinin erken kapatılması durumunda uygulanan bir ceza türü olduğunu söyleyebiliriz. Konut kredi tutarlarının yüksek olması nedeniyle bankalar ve kredi kullandıran diğer kuruluşlar tarafından uygulanan bir ceza tutarıdır. Kredi erken kapatma cezası hesaplama işleminde, erken ödenecek tutar ve kalan vade sayısını bilmek yeterlidir. Bu veriler sonucunda size sunulacak olan tutar, sizden istenebilecek olan maksimum kredi erken kapatma cezası tutarını göstermektedir.

      Kredi erken kapatma cezası hesaplama işlemi için erken ödeme tutarınızla birlikte kalan vade sayısını sitemiz üzerinden gerekli kutucuklara girerek işleminizi yapabilirsiniz. Vade seçenekleri içerisinde 1-36 ile 36 ay üzeri seçenekleri bulunmaktadır. Kredi kapatma cezasının oranı, yapmış olduğunuz sözleşmede görülebilmektedir. Buradaki temel kıstas kredi ödemelerinizin bitmesi için kalan vade sayısıdır. Vade sayısı 36 aydan fazla ise bu durumda %2 oranında bir kredi erken kapatma cezası ödeme durumu ile karşı karşıya kalmış olursunuz. Tüm bu hesaplamalar karışık ve karmaşık görünse de, sitemiz üzerinden bu hesaplamayı çok kısa bir sürede yapmanız mümkündür. Yapacağınız hesaplama sonucunda sizden istenebilecek en yüksek ceza tutarını öğrenebilirsiniz.

      Daha önce de belirttiğimiz gibi kredi erken kapatma cezaları sadece konut kredilerinde uygulanan bir yaptırımdır. Bankalar kredi verirken planlarını uzun vadeli yapmaktadır. Kredinin erken kapatılması durumunda planlarında değişikliğe gitmek zorunda olan bankalar, bunu belirli oranlarda krediyi kullanan müşterisine yansıtmaktadır. Bu çerçevede yapılan düzenlemeler sonucunda konut kredilerini erken kapatmak isteyen kişiler, erken kapatma cezasını belirlenen oranlarda ödemek durumundadır. Kredi erken kapatma cezası hesaplama işlemi ile kişiler, kredilerini kapattıkları takdirde en fazla ne kadar ceza ödeyeceklerini de görebilmektedir. Erken kredi kapatma cezasına etki eden iki faktör bulunmaktadır. Bunlardan ilki kapatılacak olan kredi tutarıdır. Diğeri ise kalan vade sayısıdır. Vade sayısının 36 aydan fazla olması daha fazla ceza ödemenize neden olmaktadır. Çünkü bu durumda ödenecek olan kredi tutarının %2’si kadarı ceza olarak ödenmektedir. Kalan vade sayısı 36 aydan daha az ise bu durumda işletilecek olan ceza oranı %1’dir. Bu oranlar kalan kredi tutarının büyüklüğüne göre de sizin ne kadar ceza ödeyeceğinizi belirler.

      Kredi erken kapatma cezası hesaplama işlemi ile kapatacağınız kredi tutarına göre ne kadar ceza ödeyeceğinizi öğrenebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da, tutarın çektiğiniz kredi miktarı değil kredinizi kapatmak için ödeyeceğiniz miktar olduğudur. Hesaplama işlemi yapılırken, kullanmış olduğunuz kredi miktarının kalan tutarını hesaba katmanız gerekmektedir. O güne kadar yapmış olduğunuz ödemeler, kredi erken kapatma cezası içine dahil edilmemektedir. Hesaplamanızı yaparken bu duruma ve kalan vade sayısına dikkat etmeniz hesaplamanın doğru çıkması adına önemlidir.

Yeni Nesil Hesaplama Platformu HesaplaX'dan Elde Edeceğiniz Bilgilerin Tamamı Bilgilendirme Amaçlıdır.

KREDI ERKEN KAPATMA CEZASI HESAPLA YORUMLARI