KDV HESAPLAMA
Kdv Hesaplama Aracını Kullanarak, Kdv Dahil Fiyattan Veya Kdv Hariç Fiyattan Kdv Hesaplaması Yapabilirsiniz. Dilerseniz Kdv Oranını Kendiniz Belirleyerek Hesaplama Yapabilirsiniz.
İŞLEM
:
TUTAR
:
KDV ORANI
:
%1
%8
%18
Diğer %
DİĞER KDV ORANI
:

      Kdv hesaplama nasıl yapılır sorusuna yanıt vermeden önce kdv nedir sorusuna yanıt vermek doğru olacaktır. Kısa adı kdv olan bu vergi, 1984 yılında yürürlüğe giren Katma Değer Vergisini ifade etmektedir. Dolaylı bir vergi olan KDV, mal alımlarında ürün cinsine göre farklı yüzdelerde alınmaktadır. Katma Değer Vergisi son kullanıcıların ödediği bir vergi türüdür. Ülkemizde %1, %8 ve %18 olmak üzere 3 farklı dilimde kdv oranı uygulanmaktadır. Bu oranlar satın alınan malın cinsine göre değişiklik göstermektedir. Bunun yanı sıra bazı ürünlerde KDV oranı da sıfırdır.

      Kdv hesaplama işlemi yapılacakken, satın alınacak olan ürüne uygulanan kdv oranının bilinmesi gereklidir. Kdv hesapla işlemi için alınacak olan malın tutarı ve ona uygulanan kdv oranının bilinmesi gerekmektedir. Bu aşamadan sonra hesaplama işleminin kdv dahil fiyattan kdv hariç fiyat hesaplama ya da kdv hariç fiyattan kdv dahil fiyat hesaplama kısmının seçilmesi gerekmektedir. Tüm bu hesaplamalar ilk bakışta karışık görülse de sitemiz üzerinden bu hesaplamaları oldukça kolay ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Ülkemizde uygulanan %1, %8 ve %18 kdv oranlarının yanı sıra, dilediğiniz orandan da kdv hesaplamasını tablomuz üzerinden yapmanız mümkündür. Kdv tutarı özellikle yüksek miktarlarda harcama gerektiren durumlarda özellikle %18’lik dilimde daha fazla tutmaktadır. Şirketler açısından bakıldığında kdv’nin önemi dönem sonlarında daha büyük bir önem taşımaktadır. Bu nedenle kdv’nin hesaplamasının doğru yapılması özellikle muhasebe uygulamaları açısından gereklidir.

      Sitemiz üzerinden ücretsiz bir şekilde yapabileceğiniz kdv hesaplama işlemi sonucunda, tercihlerinize göre kdv tutarı hızlı bir şekilde çıkarılmaktadır. Hesaplama sonucunda sizlere KDV hariç tutar, KDV oranı, KDV tutarı ve KDV dahil tutar sonuçları sunulmaktadır. Bu sonuçlar üzerinde etki eden faktörlerin başında ise KDV uygulanacak olan tutar ve KDV oranı gelmektedir. Hesaplama sonucunun doğru olabilmesi adına bu bilgilerin eksiksiz ve doğru girilmesi önem taşımaktadır. KDV oranını kendiniz de mevcut oranlar haricinde de belirleyebilirsiniz. Hesaplamalarınızı KDV dahil ya da KDV hariç fiyattan yaparak aradaki farkları daha da net bir şekilde görmeniz mümkündür.

      Kdv hesaplama işlemini yapmak isteyen kişiler için bu hizmeti ücretsiz olarak sunan sitemiz, seçeceğiniz oranlara ve tutarlara göre en doğru hesaplamayı dilediğiniz şekilde sizlere sunmaktadır. Özellikle taşıt alımlarında ödenen kdv tutarlarının hesaplanmasında kullanılan KDV hesaplama aracı izlere satın alımlarınızın ne kadarının vergi olduğunu hesaplamada yardımcı olmaktadır. Hesaplama aracı sayesinde hesaplarınızı eksiksiz bir şekilde yapmanız mümkündür. Özellikle yüzde hesaplamalarında ortaya çıkabilecek olan hatalara yer vermemek adına, hesaplama aracını kullanmanız size fayda sağlayacaktır. Sizler de sitemiz üzerinden dilediğiniz tutarda ve orandaki verileri girerek hesaplamanızı kolaylıkla yapabilirsiniz. Tüm bu hesaplamalarınızı KDV dahil ya da KDV hariç fiyattan gerçekleştirebilir ve bu sayede fiyatların karşılaştırmalarını yapabilirsiniz.

Yeni Nesil Hesaplama Platformu HesaplaX'dan Elde Edeceğiniz Bilgilerin Tamamı Bilgilendirme Amaçlıdır.

KDV HESAPLAMA YORUMLARI